Jesteś tutaj: Start  >  Szkolne Koło Wolontariatu

Szkolne Koło Wolontariatu

Publiczne Gimnazjum w Starych Siołkowicach od wielu już lat wspiera uczniów w ich chęci czynienia dobra. Uczniowie często promowali akcje pomocy w tej szkole. I to właśnie  spontanicznie podejmująca się różnego rodzaju inicjatyw młodzież uświadomiła nauczycielom,  że tkwi w niej potencjał, którego  nie można było i nie chciano zbagatelizować, dlatego w 2009 roku w PG w Starych Siołkowicach powołano  Szkolne Koło Wolontariatu. Wyznaczono nauczycieli, którzy  opiekują  się wolontariuszami do dnia dzisiejszego, wspomagając ich w pracy i nadzorując powierzone im zadania.

Wolontariusze siołkowickiego gimnazjum w swoim wolnym czasie systematycznie odwiedzają pacjentów hospicjum w Starych Siołkowicach, wspierając ich w chorobie i  osamotnieniu. Pomagają także  personelowi hospicjum w codziennych obowiązkach. Wolontariusze odwiedzają również  podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starych Siołkowicach , gdzie dwa razy w roku organizują im zajęcia. Zdarzyło się nawet tak, że uczniowie odwiedzali przedszkola w pobliskich miejscowościach w czasie ferii zimowych, aby pomagać w pracy z przedszkolakami. Od kilku już lat w tej szkole uczniowie zbierają słodycze w okresie przedświątecznym  dla Domu Dziecka w Skorogoszczy.

Kolejny już rok z rzędu prowadzona jest  akcja zbierania plastikowych nakrętek mająca na celu pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Na apel o zbiórce dla zwierząt ze schroniska w Opolu uczniowie zawsze wykazują się szczodrością. Gdy organizowana jest zbiórka  na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zawsze kilkoro uczniów z gimnazjum  kwestuje dla dobra sprawy.  A kiedy organizowane są uroczystości na terenie naszej gminy i potrzebna jest młodzież  do pomocy przy ich organizacji bądź przebiegu, oczywistą sprawą jest już, że na uczniów PG można polegać.

Należy zauważyć, że niesieniem pomocy czy wspieraniem innych nie zajmują się wyłącznie  wolontariusze. Cała społeczność szkolna uczestniczy w wielu dobroczynnych zbiórkach.

Jednak prawdą jest, że gdyby nie podejście szkoły i nauczycieli uczniowski zapał nie mógłby rosnąć i rozwijać się. Uczniowie chętnie biorą udział w takich zbiórkach, ale potrzebują kogoś, kto potrafiłby ich zainteresować daną sprawą, zmobilizować do działania dla wspólnego celu, kto pomoże w przezwyciężeniu trudności, ale też doradzi i doceni.

W Publicznym Gimnazjum w Starych Siołkowicach pracuje kadra, która potrafi zachęcić i przekonać  młodzież do szlachetności.

W roku szkolnym 2012/13 do Szkolnego Koła Wolontariatu należą:

Patrycja Urban, Susanna Pampuch, Iwona Niedzwiedz, Alicja Wolniaczyk, Daria Slabik, Agata Cofór, Anna Szarlej, Marta Krawiec, Daria Tomaszewska, Angelika Woś, Anna Skowron, Laura Jonienc.

Opiekunami wolontariuszy są: Ewelina Mierzejewska i Zuzanna Halupczok

5 grudnia 2012r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego w Opolu odbyła się Gala Wolontariatu. Podczas uroczystości wręczono nagrody osobom oraz organizacjom wspierającym wolontariuszy.

Wśród trzech wyróżnionych organizacji jest Publiczne Gimnazjum w Starych Siołkowicach, któremu przyznano certyfikat „Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom 2012”.

Podczas Gali uhonorowano laureatów - zostały wręczone nagrody i certyfikaty. Organizatorem wojewódzkiego szczebla konkursów było Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Praca naszych wolontariuszy uwieczniona została na zdjęciach, które można zobaczyć w galerii.